Velká Británie má něco do sebe. Něco, co mě už po několikáté táhne zpět do jejích mystických krajin a rušných měst. Několik let zpátky jsem prozkoumala hlavní město tohoto ostrova, ale letos jsem se vydala více na sever. Opustila jsem ruch Londýna a vyrazila do hlavního města skotských dudáků a pálené whisky.

Edinburgh…

Hned při příjezdu na vás dýchne svou dlouhou historií a bohatou kulturou. Jedná se o univerzitní město, které během roku navštíví přes desítky tisíc lidí, převážně studentů.

Během dvou týdnů, které jsem tam strávila společně s mojí sestrou, jsem navštívila nemálo zajímavých míst. A o ty nejlepší se s vámi chci zde podělit.

Hned po prvotním kulturním (i teplotním) šoku, jsme se s mojí sestrou Františkou vydaly prozkoumat historickou část města. Není potřeba jít nějak daleko, orientační bod se najde vždy, protože Edinburghský hrad je vidět odevšad.

Z hradu vede věhlasná ulice, která nese název Královská míle (Royal mile). Táhne se dolů celým historickým centrem až ke Skotskému parlamentu, za kterým se tyčí další nepřehlédnutelný symbol Edimburghu, Arturovo sedlo (Arthur´s seat).

Na Královské míli se dá najít opravdu požehnaně obchůdků, které nabízejí turistům tradiční suvenýry.

Každopádně to místo je naprosto kouzelné. Popravdě to není klasická pláž, tak jak si ji většina Čechů představí. Toto místo svým vzhledem připomíná spíše rozbouřené pobřeží Bretaně nebo něco v tomto stylu. Na kolonádě, která se vine podél pobřeží, se dá najít mnoho krásných kaváren čí restaurací. Před čím vás ale musím varovat, je absolutně nekompromisní vítr, který má takovou sílu, že mnohdy dveře do kavárny, která nám měla sloužit jako úkryt, nešly ani otevřít.

Procházka, která mě ale bavila nejvíce, byla podél říčky Leith. Kolem ní je vytvořená vycházková cesta v poklidném stínu okolních stromů. Vede až do „vesničky ve městě“ (Dean´s Village), kterou protéká a vytváří tak naprosto kouzelné zátiší. My jsme však nejdříve navštívily tu nejkrásnější uličku (i když v Edinburghu těžko říci, která to vlastně je).

Circus Lane.

Vím, že už tak se rozepisuji ažaž, ale musím zmínit poslední místo – Arturovo sedlo. Tyčí se nad Edinburghem ve svém zeleném plášti, většinu času zahalené mlhou, která tomuto místu dodává na tajuplnosti. Pokud ale chcete tento kopec zdolat, rozhodně je lepší nechat mystiku mystikou a vydat se tam v některý ojedinělý slunečný den. Nám se to poštěstilo.

Edinburgh je opravdu nevyčerpatelný a i přes veškerou mou snahu být stručná a výstižná, jsem ráda, že jsem vůbec dokázala vybrat jen tyto tři zastávky.

 

Doufám, že jsem vám ukázala alespoň trochu z hlavního města Skotska a třeba vás i nalákala, protože Edinburgh rozhodně stojí za návštěvu.

I když nejste milovníkem dlouhých procházek po památkách nebo muzeích, toto město mě naprosto dostalo svojí různorodou a naprosto dokonalou gastronomií. Každý si zde přijde na své.

Já jsem zastánce příjemných a klidných podniků s příjemnou atmosférou a nějakou tou veganskou mňamkou k zakoupení. Takže v podstatě jsem mohla zajít do jakéhokoliv Edinburghského podniku a tohoto potěšení se mi dostalo.

Mezi mé oblíbené určitě patří tyto kavárny a bistra:

 

  1. The Early Bird Coffee & Tea House (39 Home street) – výborná káva a narazíte tu i na náš trdelník.

 

  1. Lovecrumbs (155 West Port) – zde jsem si smlsla na veganském citronovém dortíku s mákem a borůvkami společně s horkou čokoládou s příchutí růže a cardamomu…no, uznejte sami, tyto kombinace nic nepřebije.

(www.lovecrumbs.co.uk)

 

  1. The Herbivore Kitchen (65 Clerk Street) – dortíky od této báječné kavárny jsem měla příležitost ochutnat na Leith Market, který nabízel mnoho veganských dobrot. Já byla naprosto unešena ze Sticky Toffee dortu, protože to je kombinace dvou věcí, které na světě miluji nejvíce. Až ochutnáte Sticky Toffee Pudding, tak se vám představy o jednotvárné anglické kuchyni doslova rozplynou na jazyku.

(www.theherbivorekitchen.co.uk/supperclub)

 

  1. Casa Angelina (42 London Street) – toto je jeden z těch podniků, kam když vstoupíte, máte pocit jako byste se ocitli v jiné době. Takže jestli hledáte místo na tradiční Afternoon tea za dobrou cenu, toto je vaše místo. Jejich nabídka je prostě kouzelná.

(www.casaangelina.co.uk)

 

  1. Hendersons of Edinburgh – tato společnost je jednou z nejstarších vegetariánských podniků v Edinburghu. Mají celkem čtyři pobočky, všechny v centru a každá je zaměřená trochu na něco jiného (The salad table/ Shop & Deli/ Vegan restaurant/ Holyrood). Já jsem osobně byla v Shop & Deli a ochutnala veganský haggis (myslím, že nejen vegani a vegetariáni uvítají tuto zeleninovou alternativu) a Clotted cream se „sconou“ (můj další oblíbený pokrm z anglické kuchyně).

(www.hendersonsofedinburgh.co.uk)

Napsat komentář