Čtvrťák na střední je nejhektičtějším obdobím asi pro všechny. Po dlouhých letech opakování „to udělám
až ve čtvrťáku“, je to najednou tady a je to náročnější, než jste čekali. Protože jsem hodně citlivá a vše chci mít dokonalé, myslím, že toto období zvládám ještě hůře než ostatní.

Abych byla upřímná, nikdy v životě jsem nezažila takový psychický a fyzický nátlak. Najednou je toho na mě moc, musím dělat důležitá rozhodnutí, o kterých vůbec nevím, jestli budou ta správná. No, všehovšudy bych to nazvala jako rok nekončících depresí.

To mě ale přivádí k pointě mého článku. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud jsem na něco velmi dobře připravená a vše mám hotové tak, jak jsem si představovala, už mě to neděsí tolik, jako na začátku. Proto mě napadlo podělit se s vámi o pár tipů, které využívám, když mám hodně věcí na práci a všechno potřebuji stihnout.

 Zjistěte, co jste za učební typ

První věcí, kterou je potřeba si uvědomit je, že nejsme všichni stejní. Ne každému bude vyhovovat stejný styl učení a přípravy. Proto se s nikým nesrovnávejte a neděste se, že to někdo dělá jinak. Prostě mu to tak vyhovuje. Je dobré zjistit, jak jste na tom vy. Jestli vám třeba víc vyhovuje si věci kreslit do diagramů a myšlenkových map nebo si látku dokola psát. Každý jsme odlišný i v učení, a proto je toto velice důležité.

Stanovujte si deadline

Mně vždy velmi pomůže, když si na nějakou část učení stanovím datum, do kdy to chci mít hotové. A tím nemyslím večer před první zkouškou. Já třeba vím, že se mnohem více potřebuji soustředit na přijímací zkoušky,
a proto chci mít všechny maturitní otázky zpracované do konce února. To mi pak dá prostor soustředit se na věci, které jsou pro mě více důležité a hlavně vím, že až tu všechnu maturitní hromadu budu potřebovat, jen sáhnu
do šanonu a bude to tam, zpracované a připravené k používání.

Jděte na přípravné kurzy

Tohle se týká spíš víc přijímaček než maturity. Pokud se hlásíte na obor, který vypisuje přípravné kurzy, URČITĚ jděte! Sama takhle každou sobotu docházím na pětihodinové přednášky, a i když je to velmi náročné, dává mi
to spoustu informací přímo od lidí, kteří na té univerzitě učí a vědí, jak budou zkoušky probíhat. Hodně vás to uklidní, protože budete mít nějakou osnovu, které se držet. Lektoři také často mluví o přijímacích zkouškách a jak se na ně připravit, a to je, podle mě, neocenitelné. Také se připravte na to, že po vás budou chtít mnohem víc, než píšou na webových stránkách. Vlastně počítají s tím, že už všechno umíte.

Zápisky všude, kam se podíváš

Už léta využívám styl rozvěšování různých přehledů, slovíček, pojmů a časových os, všude, kde budou vidět. Výborným místem jsou třeba dveře od toalety. Poznámky si budete během dne náhodně pročítat a podvědomě si je tak zapamatujete. Je to takový bezbolestný a relaxační způsob učení. Popravdě, nic tím neztratíte.

Nahrajte si látku jako audio

Vím, že toto nejde udělat s každým tématem, ale pokud se potřebujete učit třeba na češtinu, dějepis nebo klidně
i na něco z hudby (tohle mám osobně ozkoušené, mívala jsem nahrané stupnice a akordy v mém playlistu),
je tohle opět bezbolestný způsob jak do hlavy něco dostat. Nahrajete to na diktafon a pak už si to jen vesele pouštíte kudy chodíte. Texty písniček si přece zapamatujeme rychle, tak proč ne třeba Boženu Němcovou?

Některé tipy už určitě znáte, ale třeba jsem někomu dala pár zajímavých triků, jak si učení o trochu zpříjemnit.

 

Celkem
13
Sdílení

2 reakce

  1. Katko,
    dovolím si použít své studijní a životní motto: A když něco chceš, celý Vesmír se spojí, abys své přání uskutečnil. – Alchymista.
    Tudíž stačí si věřit a jít za svým cílem.
    No a v matice pomáhá nechtít se ji naučit, ale chtít ji pochopit. To jsi asi již od někoho slyšela…

    1. Děkuju 🙂 toto je i můj oblíbený citát. A už několikrát se mi to potvrdilo, jen mám ráda jistotu 😀 tak si věci pojišťuji svou prací a přípravou. Matika je vždy oříšek, ale je pravdou, že jakmile jsem látku pochopila, šlo to mnohem lépe

Napsat komentář