K příležitosti dnešního Dnu Země jsem se rozhodla sesumírovat pár tipů a poznatků, které každý může jednoduše začlenit do svého každodenního života, a tím pomáhat nejen životnímu prostředí, ale třeba i inspirovat druhé, aby se také zapojili.

Ochrana životního prostředí nemusí být nutně spojována s extrémy, které často vídáme v televizi. Nemusíte demonstrovat před elektrárnami, nemusíte orodovat za zničení všech mikrovlnných trub nebo kupovat jen organické potraviny. Často ty nejmenší kroky jsou těmi nejdůležitějšími, protože jsou snadno uskutečnitelné a proto se může zapojit hodně lidí.

  1. Šetřit vodu

Že máme šetřit vodu, není nic, co bychom nevěděli. Ale je mnoho způsobů jak toho docílit nejen tím, že nebudeme nechávat puštěnou vodu při čištění zubů.

  • Pijte vodu z kohoutku!

Mnoha lidem přijde, že voda z kohoutku je „nečistá“ a plná závad. Opak je ale pravdou. Kohoutková voda je právě jednou z nejlepších, protože podléhá četnější a často také přísnější kontrole kvality než kontroly balené vody. Dále podléhá vyhlášce Ministerstva zdravotnictví, která je v souladu s předpisy EU.
Vodárny jsou jednou z nejvíce chráněných míst právě kvůli možné kontaminaci a následnému ohrožení velkého množství obyvatel.
Balené vody ve velké míře obsahují látky (pesticidy a bakterie), které převyšují povolenou normu. Některé jsou dokonce ošetřené tzv. chlorací a ozonizací, která přemění vodu na tzv. mrtvou.
Další markantní rozdíl je, že plasty se u nás oproti sousednímu Německu nedají vracet, a tak je všichni vyhazujeme, byť do tříděného odpadu. Rozhodně je šetrnější použít láhev, kterou budete používat po delší dobu (cca týden). Není však úplně vhodné používat jí dlouhodobě, protože se z plastu mohou začít uvolňovat škodlivé látky.

  • Sprchování místo koupání

Že se máme častěji sprchovat než koupat, ví asi každý. Ale někdy si jednoduše chceme dopřát relaxační koupel. U sprchování jde spíše o chytré využití puštěné vody. Například si můžete dát do vany špunt a tím pak využít napuštěnou vodu pro následné čvachtání. Pokud nemáte vanu, tak vám asi nezbývá nic jiného, než vodu mezi mydlením jednoduše vypínat.

  • Měření času ve sprše

Dobrý nástroj pro omezení „vyhřívání se“ ve sprše je naměřit si čas, který vám zabere běžné mytí. Pokud víte, že na koupel i s umytím vlasů vám stačí všeho všudy 10 minut, tak si najděte písničky, které tento časový limit naplňují a pouštějte si je ve sprše. Pak budete přesně vědět, že hned jak odezní Beyoncé, tak musíte být ze sprchy pryč.

  • Nenechávat studenou vodu odtéct

Toto je asi nejlépe praktikovatelné u lidí, kteří mají domeček, nebo můžou studenou vodu dobře využít např. na zalévání květin. V podstatě jde o to, že když se jdeme sprchovat, tak chvilku trvá, než k nám doteče teplá voda. Mezi tím máme puštěnou studenou plným proudem a odtékají nám litry a litry. Proto si zkuste dát vedle sprchy kýbl a tam studenou vodu napustit. Tou pak můžete zalít květiny, zahrádku a třeba i záchod (když na to přijde).

2. Když nakupujete

Když chodíme do obchodu, dost často při tom nahromadíme až podezřele velké množství igelitových tašek a sáčků. Každý druh zeleniny dáme zvlášť do jednoho sáčku, aby se náhodou nepomíchala… k tomu přihodíme mraženou zeleninu, kterou taky zabalíme do sáčku, protože by mohla navlhčit zbytek nákupu a celé si to pak odneseme v jednom velkém plastu.
Je mnohem jednodušší a ekologičtější mít v kabelce pořád připravenou jednu plátěnou tašku, která nic neváží a vy jí můžete vytasit během každého nákupu. Také je dobré se zamyslet, jestli je doopravdy potřeba balit každou potravinu zvlášť. Ono se jim nic nestane, když nebudou v pytlíku.

3. Sledujte svou ekologickou stopu

Zní to jako oříšek, ale v praxi jde o to, abyste si byli vědomi například toho, co vyhazujete a jak nakládáte s odpadem. Třeba vidíte, že musíte každý den jít vyhodit tašku plastů. V tom případě je dobré se zaměřit na to, proč tomu tak je a jestli by to nešlo nějak omezit. Nebo třeba často vyhazujete plesnivé potraviny. Zkuste nakupovat opravdu jen tolik, kolik sníte a nebo přebytky mrazit.

Je na každém z nás, do jak velké míry se bude o životní prostředí zajímat. Ale když se na to tak podíváte, tak nic z toho není žádný velký proces nebo změna. Jsou to malé kroky, které ale můžou mít ve výsledku značný dopad.

Krásný Den Země všem 🙂

Celkem
20
Sdílení

Napsat komentář