Amsterdam je místem, kde se historie mísí s opulentní až avantgardní kulturou menšin, je to místo, kde lidé mohou ztratit zábrany. Každý si zde najde to své. Mě divoké party moc nelákají, ale věřím, že pro mnoho lidí je to skvělý způsob jak upustit páru.

Chtěla jsem Amsterdam vidět z toho historického a kulturního pohledu, protože i z toho má co nabídnout. Proto jsem přemýšlela, jak získat maximální zážitek z těch dvou dnů, které jsem tam strávila. Prvním krokem je, samozřejmě, se před cestou připravit a načerpat nějakou inspiraci. Pokud se vám do toho nechce…. udělala jsem to za vás.

Před cestou

Nejméně bolestivá cesta je prostřednictvím filmu. Myslím, že tyto dva jsou dobrou kombinací populárního s užitečným.

 • Fault in Our Stars – nedávné zpracování populární knihy od Johna Greena, kde se část odehrává právě na ulicích Amsterdamu.
 • Girl with a Pearl Earring – příběh, který se odehrál za vznikem jednoho z nejslavnějších obrazů všech dob.

A určitě nesmím zapomenout na nádhernou (a krátkou) knížku od Karla Čapka Obrázky z Holandska. 

Historická místa

 • Dům Anny Frankové – vím, že je to asi ohrané, ale jak bych tohle mohla opomenout.
 • Náměstí Dam – bývalé místo kde stála hráz na řece Amstel a ze kterého město rostlo. Řeka byla zasypána v 19. století a místo ní je na náměstí mnoho jiných atrakcí. Madame Tussauds, Královský palác a Památník obětem Druhé světové války. Toto místo zažilo opravdu mnoho dějinných událostí, krále, Napoleona a třeba i Němce.
 • Portugalská Synagoga – stavba pochází z druhé poloviny 17. století, a i když Němci obsadili Amsterdam, synagoga zůstala takřka netknutá. Vše je původní a interiér je, jako u většiny synagog, naprosto úchvatný. Určitě navštivte i tamní knihovnu, která je zapsána na seznam Světového děditství UNESCO a obsahuje přes 30 000 knih. Je si dejte pozor ať se tam nevypravíte v sobotu… je totiž Šabat.
 • Čtvrť červených luceren – v samém srdci Amsterdamu se nachází síť uliček, ve které se provozuje jedno z nejstarších řemesel. Najdete tu mnoho lidí, ale ne všichni, samozřejmě, navštěvují dámy za výlohami. Toto místo má totiž jedinečnou atmosféru.

Ochutnejte

 • Stroopwafel – typická holandská pochoutka. Pokud chcete ochutnat jinou než tu balenou z obchodu, doporučuji navštívit tamní Květinový trh a zakoupit čerstvě upečenou.
 • Dutch pancakes – další sladká věc. Tyto palačinky se ale dají velice společensky konzumovat, mají totiž velikost asi jako jednohubky. Win Win.
 • Sýr – nemohla bych mluvit o holandských specialitách a nezmínit sýr. Je totiž všudypřítomný. Kdybych ho mohla ochutnat dala bych vám asi přesnější popis, ale protože nemůžu, mohu jen říct, že dle čichu bude asi dost intenzivní.
 • Pluk Amsterdam – tohle není žádná specialita, spíš velice trendy místo. Vše je tam růžové a jejich dezerty vypadají jako dětské hračky. Určitě tam zajděte třeba na smoothie bowl, která vypadá jako jednorožec, nebo se podívejte jen do jejich obchůdku.

Výlet mimo Amsterdam

 • Zaanse Skans – krásný skanzen, který nabízí jedinečný pohled na život přibližně ze 17. století. Můžete zde najít funkční větrné mlýny, farmu, malé obchůdky. Je to opravdu kouzelní místo.
Celkem
12
Sdílení

Napsat komentář