Již dlouho jsem se chtěla do Budapešti podívat. Vídala jsem fotky z festivalů, restaurací a různých insta podniků, a tak jsem se tam chtěla vypravit a vše tohle okusit. Když jsme tam ale přijeli, zjistila jsem, že město má mnohem víc co nabídnout. Ta architektura, design a kultura byla prostě všudypřítomná. Rozhodli jsme se tedy čas převážně strávit po muzeích a různých galeriích. Z jisté části to bylo taky proto, že venku bylo 38 stupňů… a to není úplně počasí na procházku, děkuji pěkně.
Na cestování miluji to, že se toho vždy hodně naučím. Nebaví mě bezcílné povalování na pláži nebo chození do baru, to můžu dělat i doma. Cestování je podle mě od toho objevit jinou kulturu, zažít ji a pochopit, odnést si z každé země dojem, který nikdy nezapomenete. A protože studuji historii, většina mých cest začíná právě u ní. Z historie se dá vyvodit mnoho věcí a faktorů, ovlivňujících kulturu či chování lidí v současnosti. A tak jsem se rozhodla vám sem naservírovat průřez všemi možnými styly, od antiky až po moderní umění.
Aquincum
Tento naprosto rozkošný název pojímá jednu z nejlépe dochovaných římských lokalit mimo samotnou Itálii. Původní vojenský tábor založený císařem Vespasiánem měl za úkol bránit hranici okolo Dunaje. Název se odvíjí od faktu, že okolí Budapešti a Budapešť samotná je známá svými termálními prameny, které našly své využití už za doby římského impéria.
Park nabízí návštěvníkům nejen muzeum se slavnými vodními varhanami, ale i jedno z největších lapidárií. Dále základy tábora a města i s velkým amfiteátrem. Celá expozice je naprosto dech beroucí a určitě stojí za návštěvu.
Maďarské národní muzeum
V tomto muzeu opět naleznete římské památky v lapidáriu, ale vedle toho i průřez celou historií Maďarska od roku 1000 až do moderních let. Najdete zde i různá propojení s Českými zeměmi, když např. ve 14. století vládl Uhrám, později i český král, Zikmund Lucemburský. V expozici se nacházejí i jeho korunovační klenoty. A samozřejmě tam ani nechybí Marie Terezie a vše spojené s fungováním Rakouska-Uherska. V moderní části výstavy se nacházejí předměty přibližující druhou světovou válku a hrůzná léta po ní.
Muzeum krásného umění
Musím se přiznat, že toto muzeum mě nadchlo nejvíce. Naprosto perfektně vystavěná expozice pokrývající období od starověkého Egypta až po renesanci. Je skvěle přístupná pro hendikepované a je také vhodným místem pro děti, protože hodně částí výstavy je koncipováno jako interaktivní, takže si na vybrané kousky můžou návštěvníci sáhnout, napsat si třeba své jméno v hieroglyfech nebo si třeba poslechnout staroegyptský hudební nástroj. I samotná budova, ve které se muzeum nachází, stojí za návštěvu. Jsou přístupné i samotné sály bez umění, jako architektonická podívaná.
Vasarely Museum
Přiznávám, že jsem o tomto autorovi do té doby neslyšela, ale jsem neuvěřitelně ráda, že jsem se i přesto na výstavu vypravila. Victor Vasarely patří k jedněm z nejuznávanějších maďarských umělců, a dalo by se říci, že rozšířil obzory modernímu umění. Je považován za významného představitele nových směrů výtvarného umění jako je např. kinetické umění nebo op-art. Výstava hraje všemi barvami a tvary. Doslova z toho přecházejí oči, ale je to opravdový zážitek.