Erasmus vám sice zařídí místo ve škole a možnost studia v zahraničí, ale ubytování si vždy musíte najít sami. Někdy je to jednoduší, ale často je to dosti stresující záležitost. První věcí, kterou je potřeba si uvědomit, je, zda jedete na celý rok nebo jeden semestr. Není to důležité jen při hledání vlastního ubytování, ale převážně je to zásadní při žádosti o místo na koleji. Nemůžu říct, že je to pravidlo, liší se to země od země, univerzita od univerzity, ale co jsem to tak procházela, většinou je podmínkou pobytu na koleji alespoň 40 týdnů. Což se rovná ročnímu pobytu. Jsou výjimky, kdy vám povolí zůstat 20-22 týdnů, ale nejenže je šance malá, ale také je cena dosti vysoká. Pokud je to váš případ a univerzita nenabízí ubytování na koleji, je potřeba se pustit do hledání vlastního místa k bydlení.
Začněte hledat včas
Tohle je sice důležitý bod, ale dosti sporný. Ano! Je důležité se podívat na možnosti bydlení, ceny, lokality v dostatečném předstihu, abyste měli čas to vše projít a vytvořit si plán. Je dobré vlastníky domů/bytů obeslat, ale také se k ničemu nezavazovat dopředu.
Nic neplaťte předem!
Z osobní zkušenosti vím, že obrázky bytů nejsou vždy tím, za co se vydávají. Měla jsem několik prohlídek domů, kdy jsem doslova musela překračovat díry v podlaze. Ale na obrázcích byl krásný a prosvětlený byt. Je až neuvěřitelné, co jsou některé agentury schopny nabízet za přemrštěné ceny. V Cardiffu byste si klidně mohli pronajmout kůlničku na dříví za nájem rovnající se bytu na Vinohradech. Takže důležité je nenechat se ukolébat jejich fotkami a řečmi, že je vše v nejvyšším pořádku. Dost často totiž není.
Osobní prohlídky
To se vlastně dost pojí s předchozím bodem. Nikdy nic nebookovat, neplatit ani nepodepisovat bez předchozí osobní prohlídky majetku!
Agentury x Studentské spolky
Při hledání jsem prošla snad všechny stránky, které nabízejí něco v čem se dá žít. A protože jsem začala (opravdu) pozdě, mé možnosti byly limitované. Vlastně jsem přijela do Cardiffu bez místa k bydlení a měla jsem týden to nějak změnit. Měla jsem schůzky s několika agenturami, ale to byly přesně ty neobyvatelné skládky. A tak jsem se po několika prohlídkách zaměřila spíše na studenty, kteří už někde bydlí a hledají k sobě nájemníka. V takovém to případě si můžete být skoro jisti, že byt bude v relativním pořádku. Stránky na kterých jsem nejvíce hledala byly SpareRoom, Gumtree a Roomgo. Jste v kontaktu přímo s lidmi, kteří tam bydlí (i když se může stát, že tam vystavuje dům i majitel, který hledá určitý počet lidí). Za mě to je rozhodně bezpečnější cesta.
Nájem
Opět, bude se to lišit od země kam pojedete, ale Erasmus má přesně stanovený limit peněz, které dostanete dle kategorie země kam vyjíždíte. Kategorie by měly být tři, podle toho, jak je daná země finančně náročná a tudíž jak vysoké jsou tam náklady. Velká Británie je v té nejvyšší společně se skandinávskými zeměmi a dalšími.
Nájmy jsou v Cardiffu poměrně vysoké, tak jako ve zbytku UK. Já osobně platím 450£ za měsíc. To je takový průměr. Myslela jsem si, že půjdu po nejmenším nájmu, ale tady se bohužel cena nájmu moc neodvíjí od kvality ubytování. Takže jakmile jsem našla místo, které bylo obyvatelné, čisté a v normální vzdálenosti od školy, cena nájmu už mi byla docela jedno. Většinou se ceny pohybují od 300-550£.
Je to všechno trochu stresující a hektické, ale věřte tomu, že i když vyjedete do nové země bez toho, abyste měli kde bydlet, když se spojíte s přijímací univerzitou, oni vás pod mostem spát nenechají. Vše je hlavně o komunikaci a vytrvalosti.